Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mini przewodnik – nawilżacze powietrza, jonizatory, osuszacze, inhalatory część 1

2018-07-19
Mini przewodnik – nawilżacze powietrza, jonizatory, osuszacze, inhalatory część 1Odpowiednia wilgotność powietrza jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest optymalna wilgotność w mieszkaniu, wybrać odpowiedni nawilżacz powietrza bądź osuszacz, przeczytaj nasz poradnik – znajdziesz w nim wszystkie odpowiedzi na swoje pytania.

Jaka jest norma wilgotności powietrza w pomieszczeniu?

Według polskiej normy PN-78/B-03421, wilgotność powietrza w mieszkaniu nie powinna być niższa niż 30%. Człowiek czuje się jednak najlepiej przy nieco wyższej wilgotności, zawierającej się w przedziale od 40 do 60%. Jeśli masz małe dziecko, musisz zwracać szczególną uwagę na te wartości – jeśli wilgotność powietrza w pokoju niemowlaka spadnie poniżej 40%, dziecko może zacząć oddychać przez usta (tzw. sapka), co w konsekwencji prowadzi do wysuszenia śluzówek i zwiększenia podatności na infekcje. Z kolei przy wilgotności przekraczającej 60% intensywnie rozwijają się roztocza, których białko jest jednym z najsilniejszych alergenów.

Kiedy potrzebny jest nawilżacz powietrza?

Zbyt suche powietrze w domu może powodować szereg przykrych dolegliwości, takich jak częste infekcje dróg oddechowych, spadek odporności, problemy skórne, wysychanie spojówek, a także zaburzenia snu i koncentracji. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, warto zastanowić się nad poprawą nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Ze zbyt niską wilgotnością powietrza mamy do czynienia przede wszystkim zimą – w nieprzewietrzanych, ogrzewanych mieszkaniach wilgotność może spaść nawet do 20%! Słabe nawilżenie powietrza występuje również we wszystkich pomieszczeniach klimatyzowanych. Jaki wybrać nawilżacz powietrza, by pozbyć się tego szkodliwego dla zdrowia problemu?

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Wyróżnić można kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Podstawowo, dzielą się one na tradycyjne, elektryczne oraz wyposażone w jonizator. Nawilżacze tradycyjne są najprostsze w konstrukcji i w użyciu – wystarczy zawiesić je na kaloryferze i napełnić wodą. Dobrze sprawdzą się zimą w każdym mieszkaniu. Nawilżacze elektryczne zasilane są prądem, cechują się większą wydajnością i skutecznością działania, niż tradycyjne. Można podzielić je na:
  • parowe – woda w ich pojemniku jest podgrzewana w nawilżającą i oczyszczającą powietrze mgiełkę; nieznacznie zwiększają one temperaturę powietrza w pomieszczeniu
  • ewaporacyjne – te nawilżacze pobierają powietrze z pomieszczenia, nawilżają je i wypuszczają z powrotem w postaci mgiełki; nie zwiększają one temperatury panującej w pokoju
  • ultradźwiękowe – w tych nawilżaczach cząsteczki wody rozbijane są ultradźwiękami – w ten sposób powstaje nawilżająca mgiełka. W przypadku urządzeń ultradźwiękowych, przed zakupem należy sprawdzić, czy nawilżacz powietrza jest bezpieczny dla zwierząt – jeśli wytwarzane przez niego ultradźwięki są słyszalne dla pupila, urządzenie może działać na niego drażniąco.
Ostatnim rodzajem nawilżaczy są te dodatkowo wyposażone w jonizator. Co to jest jonizator powietrza i jak działa? To urządzenie, które wytwarza korzystne dla zdrowia jony ujemne. Jony te zapobiegają powstawaniu pleśni, rozwojowi bakterii, neutralizują również jony dodatnie, emitowane przez komputery, telewizory i inny sprzęt elektroniczny. Eliminacja tych czynników powoduje poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu, a w konsekwencji poprawę naszego samopoczucia.

Jaki wybrać jonizator powietrza lub nawilżacz?

W przypadku jonizatorów, niezwykle istotna jest ich wydajność, wyrażania ilością jonów na cm3 powietrza – im jest ona wyższa, tym lepiej. Zarówno w przypadku jonizatorów, jak i nawilżaczy, ważny jest też ich zasięg działania – urządzenia mogą obejmować nim jeden pokój, a nawet całe mieszkanie. Przy wyborze nawilżacza należy zwrócić uwagę również na jego pojemność, pobór prądu oraz dodatkowe funkcje – urządzenie może być wyposażone np. w higrometr lub jonizator. W sklepie Tomito zakupisz różnego rodzaju nawilżacze i jonizatory – z łatwością znajdziesz produkt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb! Poniżej przeczytasz więcej o naszych prawdziwych bestsellerach.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem i higrostatem

Ten elektryczny nawilżacz powietrza z jonizatorem ultradźwiękowym doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w którym wilgotność jest niższa, niż 30%. Urządzenie automatycznie dopasowuje ilość rozpylanej mgiełki do panującego poziomu wilgotności. Możemy dowolnie ustalić czas jego pracy – na 1, 2, 4 lub 8 godzin. Nawilżacz posiada filtr carbonowy, wypełniony wsadem ceramicznym. Dzięki temu rozwiązaniu, para wytwarzana w urządzeniu jest chłodna, nie grozi nam więc poparzenie. Zaletą tego modelu jest również jonizator, wytwarzający korzystne dla zdrowia jony ujemne. Nawilżacz wykazuje działanie antybakteryjne i niweluje przykre zapachy. Ponadto, wskazuje on temperaturę i wilgotność powietrza, a dzięki dołączonemu do niego pilotowi można sterować nim na odległość. Urządzenie wyróżnia się swoją cichą pracą (35 dB), wysoką wydajnością i niskim poborem energii.

Jonizator powietrza pokojowy, sieciowy

Ten jonizator emituje ponad 9 milionów jonów na każdy 1 cm3 powietrza, jest więc wyjątkowo wydajny i w znaczący sposób poprawia jakość powietrza w domu. Skutecznie oczyszcza je, a ponadto usuwa z niego dym papierosowy, roztocza, grzyby i wirusy. Dzięki temu, jest on wyjątkowo przydatny dla alergików i astmatyków. Ponadto, tworzone przez urządzenie jony ujemne korzystnie wpływają na samopoczucie. Jonizator powietrza świetnie sprawdzi się w każdym mieszkaniu.

Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer

Pozna urządzeniami elektrycznymi, w naszym sklepie znajdziesz również nawilżacz tradycyjny, wykonany z szkliwionej od wewnątrz i z zewnątrz ceramiki. Jest on wyjątkowo prosty w montażu – wystarczy przymocować go do kaloryfera za pomocą drucika i napełnić wodą. Pod wpływem temperatury, woda paruje i nawilża powietrze. Nawilżacz może również odświeżać powietrze – wystarczy do wody dodać kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego, by w mieszkaniu zagościł przyjemny zapach.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Grzegorski Tomasz P.P.H.U. Tomas z siedzibą w Mikołowie. Prosimy nie kopiować oraz cytować materiałów bez zgody właściciela.

pixel