Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mini przewodnik – nawilżacze powietrza, jonizatory, osuszacze, inhalatory część 2

2018-07-19
Mini przewodnik – nawilżacze powietrza, jonizatory, osuszacze, inhalatory część 2Z drugiej części naszego poradnika dowiesz się, dlaczego zbyt wysoka wilgotność powietrza negatywnie wpływa na zdrowie, zapoznasz się z różnymi rodzajami osuszaczy powietrza, a także poznasz różnice między nebulizatorem, a inhalatorem. Przewodnik pomoże Ci również w wyborze urządzenia odpowiedniego dla Twoich potrzeb. Jeśli nie czytałeś części pierwszej to sprawdź ją już teraz!

Duża wilgotność powietrza a zdrowie

Często można spotkać się z opinią, że dobrze nawilżone powietrze uchroni nas przed infekcjami, wysuszeniem skóry czy spojówek. Warto jednak zachować umiar – przypominamy, optymalna dla człowieka zawartość wilgoci w powietrzu to 40-60%. Gdy wilgotność powietrza przekracza 60%, występują idealne warunki do namnażania się bakterii, grzybów i roztoczy. Te niewielkie organizmy negatywnie oddziaływają na nasze zdrowie – mogą być przyczyną alergii, astmy, a także innych chorób dróg oddechowych. Z tego względu, należy dbać o utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w naszym domu.

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Zbyt wilgotne powietrze w mieszkaniu wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również na stan pomieszczenia. Może doprowadzić do zawilgocenia szyb i ścian, a w konsekwencji – do pojawienia się grzybów i pleśni. Z najwyższą wilgotnością powietrza, wynoszącą nawet 80-90%, mamy do czynienia podczas ciepłego lata z obfitymi opadami. Jak ustrzec się przed problemem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu? Należy zdecydować się na osuszacz powietrza. Na rynku dostępnych jest ich kilka rodzajów, różniących się zasięgiem oddziaływania, rozmiarami, poborem mocy czy poziomem emitowanego hałasu. Rodzaj osuszacza dobieramy do pomieszczenia, w którym będzie on stosowany, oraz do wielkości przestrzeni, w której zmniejszyć chcemy wilgotność powietrza. Jak działa osuszacz powietrza? Osuszacz powietrza to urządzenie skrapla zgromadzoną w powietrzu wodę. Jest trochę zbliżone do pochłaniacza wilgoci – niewielkiego pojemniczka umieszczanego w szafie czy szufladzie, jednak wyróżnia się znacznie większym zasięgiem działania i wyższą wydajnością. Szczegóły działania różnią się w zależności od jego rodzaju. Wyróżnić można:
  • osuszacz powietrza adsorpcyjny – posiadający rotor, zasysający wilgoć z powietrza i skraplający ją do specjalnego zbiornika. Ten osuszacz wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach czy piwnicy
  • osuszacz powietrza absorpcyjny – działający na podobnej zasadzie, jak osuszacz adsorpcyjny, zamiast adsorbenta stosuje się w nim substancję absorbującą wilgoć
  • osuszacz powietrza kondensacyjny, chłodniczy – zassane przez niego powietrze zostaje schłodzone w parowniku, a następnie skrapla się. Osuszacze kondensacyjne charakteryzują się większymi rozmiarami, niż absorpcyjne, dobrze sprawdzają się w dużych mieszkaniach i domach.

Wybór osuszacza powietrza

Jeśli wiemy już, jakie są rodzaje osuszaczy powietrza i gdzie się je stosuje, pora na wybór odpowiedniego produktu. Idealne urządzenie pochłaniające wilgoć, dobre do użytku domowego, powinno wyróżniać się kompaktowymi rozmiarami, cichą pracą oraz łatwą obsługą. Polecamy dostępny w sklepie Tomito osuszacz powietrza i odświeżacz w jednym. To urządzenie jest wyjątkowo ustawne i uniwersalne – można stosować je w kuchni, spiżarni, piwnicy, garderobie, łazience, pokojach, a także na strychu czy w szafach. Osuszacz jest bardzo cichy, a także w pełni bezpieczny w użyciu – sygnalizuje pełne napełnienie zbiornika i automatycznie się wyłącza, mamy więc pewność, że woda nie wyleje się z niego i nie dojdzie do zwarcia. Urządzenie jest ponadto stabilne dzięki antypoślizgowym nóżkom, a także łatwe w transporcie – jego zbiornik można wyjąć, a zasilacz odpiąć.

Inhalatory i nebulizatory

Inhalator to aparat, umożliwiający samodzielne wdychanie par substancji leczniczych bezpośrednio do dróg oddechowych. Podane w ten sposób leki działają szybciej i mogą być stosowane w mniejszych dawkach. Wyróżniamy inhalatory kieszonkowe, używane doraźnie, przy nagłych atakach duszności, oraz nebulizatory, stosowane zapobiegawczo bądź w przebiegu leczenia chorób dróg oddechowych. Wśród nebulizatorów można wyróżnić:
  • inhalatory ultradźwiękowe – wyposażone w generator ultradźwięków, rozbijających lek w postaci aerozolu na małe cząsteczki, które mogą dotrzeć do oskrzeli. Doskonale sprawdzają się one więc w nebulizacji na kaszel – jeśli podajemy za ich pomocą leki zmniejszające lepkość śluzu – oraz w nawilżaniu dróg oddechowych, np. za pomocą soli fizjologicznej;
  • inhalatory pneumatyczne, tłokowe, kompresorowe – te urządzenia do wytworzenia aerozolu wykorzystują tlen, sprężone powietrze lub inny gaz medyczny o charakterze neutralnym. Umożliwiają one podawanie precyzyjnych dawek leku.

Jaki inhalator wybrać?

Wybierając inhalator, należy wziąć pod uwagę, czy stosowany ma on być w leczeniu doraźnym czy przewlekłym, oraz czy będą korzystali z niego wyłącznie dorośli, czy także dzieci. Inhalator dla dziecka musi być wyposażony w odpowiedniej wielkości maskę – ustnik bądź maska dla dorosłych nie sprawdzi się w przypadku maluchów. Ponadto, w przypadku dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych. W ofercie sklepu Tomito znajdziesz inhalatory kompresorowe, wyróżniające się kompaktowymi rozmiarami i starannym wykonaniem. Dzięki różnej wielkości maskom oraz ustnikowi, mogą być one używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Polecamy w szczególności modele: Esperanza Zephyr – nebulizator kompresorowy, który stosować można do podawania leków w przebiegu leczenia astmy, alergii i innych chorób układu oddechowego; inhalator krówka Esperanza Breeze – wyróżniający się przyjaznym dzieciom designem nebulizator, do stosowania w leczeniu astmy, alergii i innych chorób układu oddechowego.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Grzegorski Tomasz P.P.H.U. Tomas z siedzibą w Mikołowie. Prosimy nie kopiować oraz cytować materiałów bez zgody właściciela.

pixel