Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wędkarstwo dla początkujących, czyli co musisz wiedzieć przed połowem ryb

2018-12-10

Przed pierwszym wyjazdem na ryby koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi w naszym kraju przepisami dotyczącymi połowu ryb oraz regulaminami wybranych łowisk. Na połów możesz wybrać wody komercyjne (opłata za wstęp), bądź należące do Polskiego Związku Wędkarstwa (PZW). By korzystać z należących do PZW łowisk, należy mieć Kartę Wędkarską oraz wnieść roczną opłatę za wędkowanie. Kartę otrzymuje się po zdaniu egzaminu, obejmującego przepisy i rozporządzenia, dotyczące zasad połowu ryb.

Jeśli chcesz jedynie sprawdzić, czy łowienie ryb to hobby dla Ciebie, na początek kup jedynie niezbędne minimum sprzętowe. Zacznij od wyboru wędki – dla początkujących najlepszym wyborem będą wędki spławikowe, na które łapie się ryby takie jak np. leszcze, karpie, liny, płocie. Poza tym zakup haczyki, pokrowiec lub torbę na sprzęt, przynętę oraz wygodne siedzisko. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów wędkarskich oraz w jakie inne gadżety warto się również zaopatrzyć.

Pokrowce i torby na wędki

Wygodna i pojemna torba na wędki umożliwi Ci szybkie zapakowanie oraz łatwe przenoszenie swojego sprzętu. W specjalnym, dostosowanym do potrzeb wędkarzy pokrowcu wszystko będzie na swoim miejscu. Torba zapewnia również odpowiednią ochronę wędce, zarówno podczas jej transportu, jak i przechowywania. W naszej ofercie znajdziesz torby na wędki o różnej długości, a także pokrowiec na wędki trzykomorowy, w którym zmieścisz wędkę wraz z kołowrotkami oraz innymi akcesoriami.

Krzesła wędkarskie

Poza wędkami i haczykami, wygodne krzesełko to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wędkarza – w końcu nigdy nie wiadomo, ile przyjdzie nam czekać, aż rybka złapie haczyk. Wybierając krzesło wędkarskie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy zapewnia ono odpowiedni komfort siedzenia, ma dodatkową przegródkę na kubek oraz czy zajmuje niewiele miejsca po złożeniu – jest to niezwykle istotne z punktu widzenia jego przechowywania i transportu. Ponadto, składane krzesło wędkarskie przyda się podczas ciepłych dni, spędzanych w ogrodzie czy na działce.

Wodery i spodniobuty

Specjalistyczne spodnie to obowiązkowy ubiór dla każdego, zapalonego wędkarza. Umożliwiają one brodzenie po kamienistym dnie oraz połów w miejscach niedostępnych z brzegu. Wodery wodoodporne dostępne są w różnych rozmiarach, są również bardzo wygodne, zapewniają pełną swobodę ruchów i doskonale się sprawują nawet niskiej temperaturze. Dzięki butom z podeszwą antypoślizgową, możliwe jest chodzenie w nich po każdym, trudnym terenie.

Akcesoria dodatkowe

Profesjonalni wędkarze coraz częściej wykorzystują rozwiązania techniczne z wyższej półki, które umożliwiają zwiększenie skuteczności połowów oraz mniej ingerują w środowisko naturalne.

Echosondy cyfrowe

Sonary dla wędkarzy potrafią wykrywać ryby nawet do 100 m – dzięki nim, nie wrócisz z łowiska z pustymi rękami. Echosonda wędkarska rozpoznaje również rodzaj dna, identyfikuje kamienie i wodorosty. Urządzenie to można stosować podczas połowy w rzece, morzu, jeziorze oraz podczas wędkowania na lodzie.

Sygnalizatory brań

To wyjątkowo praktyczne urządzenia, które z pewnością doceni każdy wędkarz. Gdy ty rozbijasz namiot lub relaksujesz się na krzesełku sygnalizator da Ci znać, że ryba jest już na haczyku. Urządzenie wskaże ponadto kierunek oraz prędkość brania za pomocą 8 diod LED. Przyda się ono również w trudnych warunkach oświetleniowych i w nocy, gdy trudniej jest zaobserwować żyłkę i spławik.

Woblery do spinningu

Jeśli łowisz ryby drapieżne, poza odpowiednimi wędkami spinningowymi zaopatrz się również w przynęty w postaci woblerów. Mają one atrakcyjne ubarwienie, skutecznie imitujące prawdziwe pożywienie ryb drapieżnych. Dodatkowo, woblery na szczupaka wydają dźwięk, wabiący drapieżniki – wewnątrz każdej przynęty znajduje się kulka wydająca dźwięk w trakcie ruchu.

Łódki zanętowe

Łódka zanętowa to zdalnie sterowany sprzęt, który umożliwia dostarczenie zanęty w precyzyjny i szybki sposób. Znacząco zmniejsza liczbę uderzeń o wodę, w porównaniu do tradycyjnego sprzętu do zanęcania. Łódka to gwarancja szybszego, sprawniejszego, i, co najważniejsze – skuteczniejszego wędkowania. Jeśli chcesz przekonać się, jak praktycznym gadżetem jest łódka zanętowa, kup ją w naszym sklepie – oferujemy je w wyjątkowo konkurencyjnych cenach.


Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Grzegorski Tomasz P.P.H.U. Tomas z siedzibą w Mikołowie. Prosimy nie kopiować oraz cytować materiałów bez zgody właściciela.

pixel