Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabezpiecz swój samochód przed kradzieżą

2019-07-26
Zabezpiecz swój samochód przed kradzieżą

Kradzież samochodów niestety jest powszechnym zjawiskiem i aby móc spać spokojnie w nocy, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenia auta. Na rynku nie ma rozwiązań gwarantujących zniechęcenie zdeterminowanego złodzieja, ale na pewno zatrzymają go na kilka chwil i spowolnią jego działania.

Złodziej wchodzi do samochodu.

Wejście do samochodu to dla złodzieja banał. Zamek otworzy najzwyklejszym wytrychem. Inni stosują metodę zagłuszania pilota podczas zamykania auta i gdy kierowca się oddali, złodziej komfortowo wsiada do pojazdu. Problematyczny dla niego okazuje się być dopiero moment, w którym chce uruchomić samochód i odjechać. Musimy zadbać o to, aby to mu się nie udało.

Immobiliser

Immobiliser to podstawowe zabezpieczenie, które najczęściej jest montowane seryjnie w samochodach. Ma ono za zadanie uniemożliwić złodziejowi uruchomienie pojazdu, ponieważ następuje odcięcie zasilania pompy paliwa lub zapłonu. Odblokowanie immobilisera jest możliwe poprzez wprowadzenie kodu (najczęściej z kluczyka lub karty) do urządzenia sterującego zabezpieczeniem.

Autoalarm

Autoalarm zawsze widnieje na liście wyposażenia dodatkowego samochodu. Jest to sygnał dźwiękowy, który zostaje uruchomiony w momencie otwarcia drzwi przez złodzieja lub po wykryciu ruchu wewnątrz pojazdu. Zapalają się również światła, które poprzez miganie dają znać otoczeniu, że z autem dzieje się coś niedobrego. W zaawansowanych rozwiązaniach autoalarmu kierowca otrzymuje wiadomość o uruchomieniu zabezpieczenia na telefon komórkowy. Alarm wyłączamy zazwyczaj przyciskiem w pilocie.

Blokada kierownicy

Blokada kierownicy uniemożliwia wykonanie nią jakiegokolwiek ruchu. Jest ona seryjnie zamontowana w aucie i wbudowana w kolumnę kierownicy. Jest całkowicie niewidoczna. Niestety jej skuteczność jest niewielka i można ją zerwać silnym ruchem kierownicy, dlatego warto zakupić dodatkową blokadę na kierownicę.

Blokada skrzyni biegów

Blokada skrzyni biegów ma za zadanie zablokować drążek zmiany biegów najczęściej na wstecznym i uniemożliwia jakikolwiek jego ruch. Jest dużo trudniejsza do odblokowania niż blokada na kierownicę, a samochód jadący tyłem z pewnością zwróci uwagę przechodniów lub innych kierowców.

Podsumowanie

Nie ma na rynku zabezpieczeń, z którymi złodziej by sobie nie poradził. Jednak warto je stosować, ponieważ nawet te średnio skuteczne mogą złodzieja zaskoczyć i spowolnić jego działania.

Polecane

pixel