Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki noktowizor wybrać?

2020-11-10
Noktowizory to urządzenia kojarzone przez wiele osób z filmów akcji, w których pod osłoną nocy wykonuje się zadania wojskowe. Podczas gdy świat filmu często nagina rzeczywistość, to nie da się ukryć, że w tym wypadku faktycznie wojsko i działania wojenne odegrały istotną rolę w rozwoju technologii noktowizyjnej. Jak to często bywa, technologie wojskowe stały się cywilnymi i dzisiaj każda osoba może wejść w posiadanie profesjonalnych noktowizorów. Współczesne noktowizory cywilne są wykorzystywanie głównie przez myśliwych na polowaniach. Postarajmy się wspólnie zastanowić jaki noktowizor wybrać dla osób początkujących i bardziej zaawansowanych.

Jak działa noktowizor?

Noktowizor, ma bardzo proste zadanie do zrealizowania, jest nim umożliwienie widzenia w mroku. Możliwe jest to dla tego, że noktowizor wzmacnia natężenie światła do takie poziomu, w którym nasze oczy są w stanie zdecydowanie lepiej pracować. Nocą z dala od miejskich latarni, jedynym źródłem światła są ciała niebieskie, które przy bezchmurnym niebie potrafią dawać duże ilości światła, ale i tak zdecydowanie utrudniające walkę czy polowania.

Noktowizor zbiera rozporoszone światło i zaprzęgając do pracy wzmacniacz sprawia, że to trafia do naszych oczu wzmocnione po tysiąckroć. Nowoczesne noktowizory posiadają szereg udogodnień, które pozwalają manipulować kontrastem oraz chronią noktowizor przed uszkodzeniem w przypadku nagłego wzrostu natężenia światła.

Jaki noktowizor wybrać na polowanie?

Wybór noktowizora w dużej mierze zależy od tego do jakich czynności ma być wykorzystywany. Na rynku istnieją nie tylko noktowizory osobiste, ale równie statyczne umieszczane na budynkach i takie, które służą jako wyposażenie samochodów. Jednak na potrzeby tego artykułu skupimy się na noktowizorach umieszczonych w lunetach i lornetkach, idealnie nadających się do obserwacji zwierząt i złodziei drewna.

Noktowizor Tophunt NVI-480 to noktowizor dla wymagających osób. Tophunt to doskonale znany producent sprzętu na polowania. Omawiany model charakteryzuje się doskonałą relacją ceny do jakości otrzymywanego obrazu. Jest to propozycja stworzona z myślą o pracy lesie, głównie w celach obserwacji zwierząt, ale i śledzenia kłusowników oaz złodziei drewna. Istotnym podzespołem noktowizora NVI-480 jest iluminator podczerwoności o długości fali 850nm. Naprawdę duża moc diody IR sprawia, że możemy widzieć obraz do 200m.

W przypadku długi obserwacji liczą się najmniejsze szczegóły. Noktowizor musi być gotowy na deszczowe noce oraz wilgoć panującą w lesie. Waga produktu nie jest duża, co sprawia, że trzymanie noktowizora w jednej ręce nie jest męczące. Jednak twórcy pomyśleli, o naprawdę długim wyczekiwaniu i wyposażyli noktowizor w możliwość ustawienia go na statywie. Długość pracy noktowizora określana jest od 1 do 1,5h zależnie od czasu pracy IR, ale nie ma najmniejszego problemu z podpięciem urządzenia do zewnętrznego zasilania 5V.

Tophunt to marka, która doskonale zna potrzeby myśliwych i leśników. Tym razem chcemy przedstawić droższy i bardziej zaawansowany noktowizor NV-900 o zasięgu 400 metrów. W naszym sklepie noktowizor sprzedawany jest w z kartą micro SD w zestawie. Po włożeniu jej do urządzenia dostajemy możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości 1280x780 w 30 klatkach na sekundę razem z dźwiękiem. Noktowizor posiada również funkcję wykonywania zdjęć, tutaj rozdzielczość jest jeszcze lepsza i wynosi 2592x1944. Noktowizor jest wodoodporny (klasa szczelności IPX4) i posiada obiektyw 40mm, który pozwala na powiększenie optyczne 4,5x i zoom cyfrowy 5x. Lornetkowa budowa jest wygodna w trzymaniu i pozwala na komfortową obserwację otoczenia.

Ogromną zaletą noktowizora jest jego maksymalny czas prac, który z podświetleniem IR wnosi 10h, a bez niego nawet 14h. Podobnie jak wcześniej opisywany NVI-480 tak i ten model posiada możliwość zewnętrznego zasilania.

pixel