Przepływowy podgrzewacz do wody – elektryczny kontra gazowy

W wielu przypadkach ze względów technicznych i ekonomicznych przepływowy podgrzewacz wody jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Z jego pomocą możemy podgrzać taką ilość wody, która jest nam niezbędna do zaspokojenia bieżących potrzeb, a przy tym nie zużywamy energii po to, by ją ogrzać i magazynować. Na rynku mamy do dyspozycji podgrzewacze elektryczne i gazowe. Która opcja jest lepsza? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.
Gazowy podgrzewacz wody
Dostarcza ciepłą wodę do całego mieszkania lub domu, w którym jest dostęp do gazu ziemnego i są przewody kominowe. Stosuje się go najczęściej w budynkach, w których nie ma technicznych możliwości do skorzystania z podgrzewaczy pojemnościowych lub zasobników ciepłej wody. Na rynku można znaleźć urządzenia o różnej mocy, najpopularniejszy przedział- bo aż 90 proc.- to podgrzewacze o mocy 17-19 kW. W zupełności ona wystarcza do ogrzania takiej ilości wody, która zaspokoi bieżące potrzeby domowników. Rzadko zdarza się, by mieszkańcy korzystali jednocześnie z umywalki, zlewu oraz prysznica, dlatego też mało kto decyduje się na podgrzewacz gazowy o większym możliwościach. Warto tutaj dodać, że w budynkach, w których są dwie łazienki, lepiej zamontować urządzenie o mocy 22-24 kW.
Co jeszcze jest istotne w kontekście gazowego podgrzewacza wody? Przede wszystkim należy pamiętać, że miejsce montażu bardzo często narzuca lokalizacja komina. Ważna jest odległość urządzenia od punktów poboru wody – im jest mniejsza, tym lepiej.
Zalety:
- Niewielkie koszty,
- Spora moc,
- Dobrze sprawdza się w dużych domach,
- Brak konieczności dysponowania prądem trójfazowym.
Wady:
- Montaż,
- Potrzeba skorzystania ze specjalnej instalacji odprowadzającej spaliny,
- Konieczność posiadania sprawnej instalacji wentylacyjnej.
Elektryczny podgrzewacz wody

Co prawda energia elektryczna do najtańszych nie należy, ale są takie sytuacje, w których elektryczny podgrzewacz wody sprawdzi się lepiej i wyjdzie taniej niż jego gazowy odpowiednik. Warto postawić na elektryczne urządzenie w przypadkach, w których zużycie ciepłej wody będzie niewielkie i nieregularne. Wtedy budowa instalacji z zasobnikiem jest po prostu nieopłacalna.
Aby móc korzystać z elektrycznego podgrzewacza przepływowego, musimy zadbać o 3 rzeczy- potrzebujemy zasilania elektrycznego, doprowadzenia zimnej wody i odprowadzenia ścieków. Wbrew pozorom jest to niedroga inwestycja, nie musisz budować instalacji ciepłej wody użytkowej, a za energię płacisz tylko w momencie, w którym korzystasz z urządzenia. Plusem jest też łatwy montaż i ich rozmiar- doskonałym na to przykładem jest zasilany elektrycznie podgrzewacz wody z baterią z Tomito.
Musisz mieć jednak świadomość, że przepływowy elektryczny podgrzewacz wody ma swoje ograniczenia. Wymaga on dobrej instalacji elektrycznej, która przy jego użytkowaniu może być poddawana chwilowym sporym obciążeniom.
Zalety:
- Mała awaryjność,
- Ekologiczność,
- Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania,
- Prosty montaż,
- Brak konieczności instalowania specjalnych rur.
Wady:
- Wyższy koszt użytkowania niż w przypadku gazowego odpowiednika;
- Konieczność korzystania z prądu trójfazowego- w sytuacjach, gdy urządzenie ma większą moc.
Która opcja jest lepsza?
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. To, które jest lepsze, zależy w dużej mierze od budynku, w którym chcemy zainstalować podgrzewacz. Jeżeli patrzymy tylko na cenę, to gazowy podgrzewacz wody może wydawać nam się korzystniejszą opcją, ale musimy liczyć się z problemami przy jego montowaniu, czy z koniecznością posiadania odpowiedniej instalacji wentylacyjnej.
Z kolei elektryczny podgrzewacz jest droższy, ale za to ma parę zalet, których nie ma jego gazowy odpowiednik. Przede wszystkim jest bezpieczny i wygodny w użytkowaniu oraz rzadko się psuje. Co ważne, łatwo go zamontować i nie wymaga od nas instalowania specjalnych rur.
Potrzebny jest Ci zasilany elektrycznie podgrzewacz wody z baterią? Sprawdź, jakie rozwiązania znajdziesz w ofercie Tomito.