Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przewaga bagażników rowerowych na hak nad dachowymi

2020-02-27

Jakie powinny być bagażniki rowerowe? Na pewno muszą być łatwe w montażu, stabilne i bezpieczne. W zależności od miejsca montażu wyróżniamy bagażniki na hak ,dachowe oraz na klapę. Który lepiej wybrać? Porównajmy je.

Bagażnik rowerowy na dach

Jadąc na wakacje najczęściej mijają nas samochody z rowerami umieszczonymi na dachu. Wykorzystane do tego bagażniki są najpopularniejsze zapewne ze względu na stosunkowo niską cenę. Mają także wiele zalet. Przede wszystkim nie zasłaniają świateł ani tablicy rejestracyjnej. Są one jednak bardzo czasochłonne w montażu, podobnie jak przymocowanie samego roweru na dachu pojazdu. „Obecnie jest tendencja, aby samochody były coraz większe i coraz wyższe. Umieszczenie roweru na dachu samochodu staje się coraz bardziej kłopotliwe.” – przekonuje nas sprzedawca ze sklepu tomito.pl. Ponadto w czasie jazdy stawiają spory opór aerodynamiczny, co przekłada się na zwiększone spalanie samochodu.

Bagażnik rowerowy na hak

Ciekawym rozwiązaniem jest bagażnik samochodowy mocowany do haka holowniczego. W tym przypadku nie ma najmniejszego znaczenia wysokość samochodu.

„Przejeżdżając pod mostem czy wiaduktem nie musimy się zastanawiać, czy się zmieścimy i damy radę przejechać. Z tak zamontowanymi rowerami wjedziemy nawet do garażu.” – tym razem opowiada nam właściciel sklepu tomito.pl.

„No i nie musimy tak bardzo zwracać uwagi na prędkość, z jaką się poruszamy – oczywiście nie przekraczając prędkości dopuszczalnej na drodze.”

Montaż uchwytu rowerowego na haku zajmuje tylko kilka chwil. W przypadku droższych modeli jest to zaledwie parę sekund. Przy tańszych rozwiązaniach montaż zajmuje nie więcej jak 2-3 minuty. Co istotne – rowerów nie trzeba dźwigać, unosić wysoko i wstawiać na dach samochodu. Umieszczone w takim bagażniku rowery są przewożone stabilnie, nie powodują większych oporów aerodynamicznych.

Platforma czy wieszak?

Platforma bagażnika jest mocowana do haka holowniczego a rowery ustawia się w rynienkach lub w mocowaniach do kół. W przypadku wieszaka na hak, rowery wiszą zamocowane za ramę. Jest to nieco mniej stabilne rozwiązanie, ale za to łatwo się składa i zajmuje niewiele miejsca po zdjęciu z samochodu.

Bagażnik rowerowy na klapę samochodu

Co w sytuacji, gdy Twój samochód nie jest wyposażony w hak holowniczy, a Ty nie masz ochoty wkładać roweru wysoko na dach? Rozwiązaniem jest bagażnik samochodowy, montowany na klapie auta. Niestety, nie jest to stabilne i bezpieczne rozwiązanie. Podróżując po nierównych i dziurawych drogach, trzeba liczyć się z porysowaniem samochodu a także ze względu na rosnące opory aerodynamiczne ze zwiększonym spalaniem.

Polecane

pixel