Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Małe AGD – duża pomoc w domu. Część 2.

2018-10-04
Zapraszamy do drugiej części naszego poradnika o małym, domowym AGD, z którego dowiesz się, czym kierować się przy wyborze suszarek do grzybów, mikserów i blenderów. Szukasz informacji na temat płyt grzewczych i maszynek do mięsa? Zapraszamy do pierwszej części naszego artykułu.

Suszarki do grzybów, owoców i warzyw

Suszenie owoców i grzybów to doskonały sposób na przygotowanie ich do długotrwałego przechowywania – aromatycznym suszem będziesz mógł cieszyć się niezależnie od pory roku. Podczas suszenia, produkty tracą około 70% wody, dzięki czemu są mniej podatne na psucie się. Ususzone grzyby, owoce i warzywa znajdują liczne zastosowania w kuchni – można dodawać je do sosów, mięs, ciast i deserów.

Do suszenia różnorodnych produktów spożywczych najlepiej wykorzystać specjalistyczną suszarkę. Znacząco przyspiesza i ułatwia ona obróbkę grzybów czy owoców. Sposób działania tego urządzenia jest bardzo prosty - ogrzewane powietrze unosi się do góry, skąd wentylator przepycha je z powrotem w dół, dzięki czemu powstaje obieg ciepła. W procesie suszenia istotna jest również odpowiednia temperatura. Gdy jest ona zbyt wysoka, produkty stają się zbyt przesuszone i tracą witaminy, gdy jest z kolei zbyt niska, suszenie trwa bardzo długo.

W zależności od produktu, jego wilgoci i wielkości, czas jego suszenia będzie inny – przykładowo, suszenie grzybów w suszarce może trwać od 3 do 15 godzin, z kolei obróbka jabłek zajmie ich około 2. Z tego względu, wybierając suszarkę do grzybów i owoców, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jaką ma moc i ile prądu zużywa. Przeważnie, urządzenia te mają moc od 100 do 400 W. Te o niższej mocy pracują dłużej, jednak przy ich użyciu ryzyko przesuszenia czy wręcz przypalenia produktów jest niższe. Ile prądu pobiera suszarka do grzybów? Zakładając, że używamy wariantu 100-watowego i chcemy w nim ususzyć wilgotne maślaki, co zajmie nam około 15 godzin, szacunkowy pobór energii wyniesie 1,5 kW – przy obecnych cenach prądu, suszenie grzybów będzie kosztowało Cię więc około 0,82 zł.

Inną, istotną cechą suszarek jest ich pojemność i ilość tac. Przeważnie, ich objętość wynosi około 10-11 litrów i mieszczą one w sobie 4-5 sitek na produkty. Wielkość urządzenia dopasuj do własnych potrzeb – mała suszarka nie wystarczy do ususzenia kilku koszyków grzybów, z kolei obróbka jednego jabłka w 15-litrowym urządzeniu to marnotrawstwo energii elektrycznej.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego produktu, zapoznaj się z naszym rankingiem suszarek do owoców i grzybów:

  • Esperanza EKD001 – mniejszy model, wyposażony w 5 sit, o mocy 125 W,
  • Esperanza EKD002 – profesjonalna suszarka do owoców i grzybów z 5 sitami, o mocy 250 W, wyposażona dodatkowo w 8 różnorodnych programów suszenia.

Miksery kuchenne

Bez miksera trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię – dzięki niemu urabianie wszelkich ciast jest znacznie szybsze i prostsze. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, które podstawowo podzielić można na ręczne i obrotowe. Jaki mikser najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Mikser ręczny jest lekki i poręczny, a dzięki małym gabarytom mieści się w każdej szafce. Dzięki temu, idealnie sprawdzi się w niewielkich kuchniach i mieszkaniach z aneksem kuchennym. Stojący mikser z misą obrotową jest większy, ale za to wyróżnia go wyjątkowa wygoda użytkowania – można wręcz stwierdzić, że robi on wszystko za nas. Wystarczy umieścić składniki w misie i włączyć urządzenie – zarówno jego końcówki, jak i misa obracają się same, dokładnie urabiając ciasto, a Ty w tym czasie możesz zająć się czymś innym.

Przy wyborze miksera, poza jego rodzajem, należy również wziąć pod uwagę jego moc, rodzaje dołączonych mieszadeł i tryby pracy. Optymalna moc urządzenia to około 400 W – gwarantuje ona wydajną pracę urządzenia przy niewielkim zużyciu prądu. Do miksera koniecznie muszą być dołączone klasyczne mieszadła do lejących ciast lekkich, warto, by komplet zawierał również końcówkę do mieszania oraz hak do wyrabiania ciasta drożdżowego. Wybierając mikser, zwróć koniecznie uwagę na to, czy posiada on regulację prędkości oraz tryb TURBO – urządzenie z różnymi szybkościami pracy umożliwi Ci zarówno ubijanie białek, jak i urabianie gęstego ciasta.

W sklepie Tomito znajdziesz szeroki wybór mikserów. Każdy z naszych produktów posiada różnorodne końcówki oraz tryby pracy, różnią się one także swoją mocą. Polecamy w szczególności mikser z misą Esperanza Biscotti oraz ręczne modele Apple Pie i Muffin, które znajdziesz w kategorii miksery.

Blendery

W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć również blendera. To urządzenie posiada wiele, praktycznych zastosowań – posłuży do zmiksowania zupy na krem, zrobienia puree lub musu owocowego, a także zdrowego koktajlu bądź smoothie. Podstawowo, blendery dzieli się na ręczne i kielichowe (stacjonarne).

Blender ręczny umożliwia miksowanie bezpośrednio w różnych naczyniach – garnkach, pojemnikach czy misach. Ponadto, zajmuje on niewiele miejsca, więc bez problemu schowasz go nawet w szufladzie. Blender kielichowy ma z kolei większą moc i nie trzeba go trzymać w ręce podczas miksowania, jednak rozdrabnianie produktów z jego pomocą jest możliwe jedynie w dołączonym do niego pojemniku.

Ostatnio coraz popularniejszym wariantem jest blender osobisty. To niewielkie urządzenie z dołączonym bidonem, które umożliwia szybkie przygotowanie porcji smoothie czy koktajlu dla jednej osoby. Produkty rozdrabniane są bezpośrednio w bidonie, nie musisz więc przelewać napoju do osobnego naczynia – możesz od razu zabrać go ze sobą w drogę.

Również przy wyborze blendera, należy zwrócić uwagę na moc – im jest ona wyższa, tym twardsze produkty uda nam się z jego pomocą rozdrobnić. Optymalnie, gdy wynosi ona około 500-700 W. Jeśli chcesz kruszyć lód bądź mielić orzechy, dobrym wyborem będzie blender kielichowy wysokoobrotowy, który dzięki wyższej mocy bez problemu poradzi sobie z tymi produktami. Poza mocą, istotny jest również poziom hałasu, emitowanego przez urządzenie oraz jego dodatkowe funkcje, takie jak regulacja prędkości czy tryb TURBO.

Jeśli szukasz blendera idealnego, zapoznaj się z naszą ofertą. Dysponujemy m.in.:

  • modelami ręcznymi marki Esperanza, o mocach 450 lub 800 W,
  • osobistymi blenderami z bidonami,
  • urządzeniami stacjonarnymi – kielichowymi, wyróżniającymi się dużą mocą i wydajnością.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Grzegorski Tomasz P.P.H.U. Tomas z siedzibą w Mikołowie. Prosimy nie kopiować oraz cytować materiałów bez zgody właściciela.

pixel